Dřevěná podlaha přinese do každého interiéru opravdový dotek přírody. A i když se jedná o materiál, který ustojí téměř všechno, není na škodu věnovat mu trochu péče. Díky tomu bude provázet nejen Vaše kroky, ale také kroky Vašich dětí a vnoučat.
Zaměřte se na prevenci
Nemusíte být zrovna nadšení přesouvači nábytku. I v běžné domácnosti dostává podlaha pořádně zabrat. Odsouvání židle od stolu, hledání nejlepšího místa pro křeslo a další činnosti mohou po čase poškrábat i tu nejodolnější podlahu. Přitom stačí nožky nábytku opatřit obyčejnou filcovou podložkou, kterou koupíte za pár korun v každém hobby marketu. Pokud máte dřevěnou podlahu hned za vstupními dveřmi, nezapomeňte také na rohožku a po příchodu dbejte na pečlivé očištění bot.
Dřevo má rádo stabilní klima v místnosti. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 16–25 °C a vlhkost vzduchu mezi 40–60 %. Pozor si dejte zejména na suché zimní měsíce. Pokud vlhkost dlouhodobě klesne pod 40 %, dochází k otevření spár a tvorbě trhlin, pod 30 % dokonce může nastat nevratná destrukce dřevěné podlahy. Příliš suchý vzduch škodí i nám lidem, vysušuje sliznice a může způsobit respirační onemocnění. V takové případě je vhodné sáhnout po zvlhčovači.
Na čištění používejte speciální přípravky přímo od výrobce
Dobrý výrobce zná každý detail svých podlah a přesně ví, co je pro ně nejlepší. Proto rozhodně doporučujeme držet se jeho pokynů a využívat speciální čisticí a ochranné prostředky vyvinuté přímo pro Vámi zvolenou podlahu.
Speciální prostředky jsou navrženy tak, aby nejen čistily, ale zároveň pečovaly o dřevo a chránili jej před vnějšími vlivy. V nabídce najdete spreje, které můžete nastříkat rovnou na podlahu, varianty ředitelné vodou, údržbové oleje a další. V případě zájmu se na nás stačí obrátit, moc rádi Vám doporučíme konkrétní produkt.
Péče o olejované podlahy
Olejované podlahy vyžadují sice trochu více péče, odmění se Vám ale svým přírodním vzhledem a umožní Vám jednoduše opravit i případné poškození. Hned po montáži je dobré tuto podlahu znovu naolejovat. Podlahu pravidelně čistěte k tomu určeným mýdlem na olejované podlahy, aby byl povrch podlahy stále plně chráněn. Jednou za rok podlahu znovu olejem oživíme. Tato péče zajistí podlaze stále krásnou barvu. Poškození olejované podlahy lze navíc přebrousit pouze lokálně a znovu naolejovat. U lakované podlahy je v takovém případě potřeba ošetřit celou místnost.
Malý škrábanec snadno zmizí díky opravnému peru nebo vosku
Některé značky vyvinuly pro své podlahy i speciální opravná pera, díky kterým snadno zacelíte drobné škrábance. Vybírat můžete z několika variant podle odstínu podlahy. Po aplikaci se do škrábance nedostane prach a špína, a tak nikdo nic nepozná.
V případě prasklin a hlubších děr sáhněte po opravném vosku. Během několika vteřin ho natavíte a nalejete do poškozené oblasti. Pak jen odstraníte přebytečný materiál a máte vyhráno.
Ani rozsáhlejší poškození nemusí být katastrofa
Někdy se zkrátka nedaří a nastane situace, kdy pero ani vosk nepomohou. Někteří výrobci ale mysleli na všechno, například některé provedení zámku uniclic umožňuje nahradit lamelu uprostřed místnosti. Třeba výrobce Parky vyvinul speciální mechanickou pomůcku bulldog, se kterou lamelu můžete při plovoucí pokládce vyměnit bez rozebrání celé podlahy.
Doporučujeme ale vždy zvážit pokládku celoplošným lepením k podkladu; získáte o třídu kvalitnější podlahu s tlumenou akustikou kroků, která nevrže, nepraská a krásně se napojuje na dlažbu bez rušivých přechodových profilů. Odborník pak dokáže překvapivě rychle eventuálně poškozenou lamelu vyseknout a nahradit za novou.
Pokud si nevíte rady, jak vzniklou situaci řešit, nebojte se nám napsat. Moc rádi Vám poradíme a doporučíme postupy, díky kterým Vám bude dřevěná podlaha spolehlivě a dlouho sloužit.