fbpx

Potřebovala by Vaše domácnost nový kabátek? Začněte pěkně od podlahy! Zaměřte se na výhody a nevýhody jednotlivých materiálů a vyberte takový, který naplní všechny Vaše představy. Na výběr máte tři základní typy podlah – dřevěnou, laminátovou a vinylovou.

Laminátová může překvapit

Nebudeme si nic namlouvat – nová podlaha je nemalá investice, která znatelně zasáhne rodinný rozpočet. I z tohoto důvodu při výběru sáhne mnoho lidí po laminátové podlaze. Nejen, že máte na výběr nepřeberné množství dekorů, jedná se také o cenově dostupnou variantu. Metr čtvereční totiž dokážete pořídit doslova za pár stovek a potěší Vás také jednoduchá údržba. Její pokládka je velmi snadná – s trochou zručnosti ji zvládnete sami a můžete ji bez problému položit i na podlahové topení.

Kdo by si nepřál, aby mu podlaha dlouho a dobře sloužila. Občas je ale třeba přesunout nábytek, děti si rády na podlaze hrají a často nám na ni něco spadne. Laminátové podlahy jsou vůči těmto vlivům velmi dobře odolné, pokud se Vám přesto podaří ji poškodit, nastává problém. Laminát totiž nemůžete renovovat ani opravit drobné vady a škrábanců. V případě problému tedy musíte vyměnit celou lamelu.

Velký pozor si dávejte na vodu. Laminát má totiž tendenci se ve vlhkém prostředí kroutit a bobtnat. Stačí jedna havárie myčky a čeká Vás celková výměna. Vyplatí se tedy nějakou tu stovku investovat do laminátů, které mají vyšší ochranu před vlhkem a při menších nehodách podlahu ochrání.

Kvalitnější laminátové podlahy se také mohou pochlubit dekory, které zdařile napodobují dřevěné podlahy i jejich strukturu. Na první pohled tedy neodhalíte, že se nejedná o dřevo. Investice do podlahy, která více vydrží ale i lépe vypadá, se tak určitě vyplatí.

Za zmínku stojí horší zvuková izolace laminátových podlah, která se projeví zejména, pokud pořizujete podlahu do bytu. Snížit přenos zvuků pomůže dobře vybraná podložka pod podlahu.

Vinylová podlaha ustojí i italskou domácnost

Život je od toho, aby se žil naplno. Přesně to je krédem vinylových podlah, které jsou vyrobeny ze syntetického materiálu. Jsou mimořádně odolné proti nárazům a skvrnám, jejich voděodolnost Vás potěší. Oproti laminátu skvěle pohlcují zvuk a jsou opravdu příjemné nejen pro chůzi, ale také dětské hraní.

Hodí se pro podlahové vytápění a pokud zvolíte kvalitní značku, získáte velmi stabilní podlahu, která si uchová svůj tvar a vydrží přímé slunce. Zároveň se nemusíte bát podpatků nebo zvířecích drápků – pokud tedy nechováte tygra. My jsme vsadili na značky, které vynikají snadnou montáží, dobrou odolností a absolutní jednoduchostí užívání.

A nevýhody? Přece jen to není dřevo s jeho nádhernou vůní a 3D efektem. Vinyl většinou trpí na časté opakování stejných lamel v ploše. Najdou se ale i výrobci, kteří tento neduh řeší větším počtem unikátních lamel. Pokud ale hledáte jedinečnost a skutečný dotek přírody, není co řešit.

vynil

Dřevěná podlaha lahodí nejen oku

Kdo by nemiloval dřevo? Každá jeho část je unikátní a podlaha z něj navodí to pravé teplo domova. Její montáž a údržba nemusí být výrazně složitější, než je tomu u laminátu a vinylu. Dřevo se těší oblibě nejen díky udržitelnosti, ale také pevnosti a dlouhověkosti při správném zacházení.

S dřevěnou podlahou si pořizujete opravdový kus přírody k sobě domů. Neexistují žádné dva identické stromy, a proto je každá podlahová lamela unikátní. Došlap na takovou podlahu je nesmírně příjemný a uvolňující díky přirozené elasticitě dřeva.

Vlastnosti podlahy, montáž, údržba i její cena velmi závisí na typu dřevěné podlahy. Masivní podlahy se musí k podkladu přilepit a jejich odolnost závisí na typu zvoleného dřeva. Případné poškození je možné opravit přebroušením, to však může být trochu náročnější úprava. Podlahy bohužel nejsou vhodné pro podlahové vytápění.

Třívrstvé dřevěné podlahy lze díky větší rozměrové stabilitě nejen celoplošně nalepit ale i jednoduše položit plovoucím způsobem a do tloušťky 15 mm použít také na podlahové topení. Údržba závisí na zvolené povrchové úpravě.

Z hlediska odolnosti proti mechanickému poškození i vodě, jednoduchosti údržby a využití na podlahovém topení je nejvýhodnější dýhová dřevěná podlaha. Je také velmi tenká a proto se hodí také při rekonstrukcích.

U dřevěných podlah se setkáte s trochu vyšší cenou. V naší nabídce ale najdete i varianty z dýhového dřeva, které seženete za cenu vinylu.

drevo